Йога (/ˈjoʊɡə/ ⓘ; санскрит: योग, букв. „иго“ или „съюз“, произнася се [joːɡɐ]) е група от физически, умствени и духовни практики или дисциплини, които произхождат от древна Индия и имат за цел да контролират (иго) и успокоява ума, разпознавайки откъснато съзнание-свидетел, недокоснато от ума (Читта) и земното страдание (Дукха). Има голямо разнообразие от йога школи, практики и цели в индуизма, будизма и джайнизма и традиционна и модерна йога се практикува по целия свят.

Практиките, подобни на йога, са споменати за първи път в древния индуски текст, известен като Ригведа. Йога се споменава в редица Упанишади. Първата известна поява на думата „йога“ със същото значение като съвременния термин е в Ката Упанишада, който вероятно е съставен между пети и трети век пр. н. е. Йога продължава да се развива като систематично изследване и практика през пети и шести век пр. н. е. в аскетичните движения на древна Индия и Шрамана. Най-изчерпателният текст за йога, Йога сутрите на Патанджали, датират от ранните векове на новата ера; Философията на йога става известна като една от шестте ортодоксални философски школи (даршани) на индуизма през втората половина на първото хилядолетие от н.е..Текстовете за Хата йога започват да се появяват между девети и XI век, произхождащи от тантра.

Съществуват две общи теории за произхода на йога. Линейният модел твърди, че йога произхожда от ведическия период, както е отразено във ведическия текстов корпус, и е повлияла на будизма; според автора Едуард Фицпатрик Кренгъл, този модел се поддържа главно от индуски учени. Според модела на синтез йога е синтез на неведически и ведически елементи; този модел е предпочитан в западната наука.

Терминът „йога“ в западния свят често обозначава модерна форма на Хата йога и базирана на позата физическа подготовка, облекчаване на стреса и релаксираща техника, състояща се предимно от асани това се различава от традиционната йога, която се фокусира върху медитацията и освобождаването от светските привързаности. Въведена е от гурута от Индия след успеха на адаптацията на Свами Вивекананда за йога без асани в края на 19-ти и началото на 20-ти век. Вивекананда представи Йога Сутрите на Запада и те станаха известни след успеха на Хата йога през 20-ти век.

Стефан Колев е преподавател по Йога в Съединените Щати и в неговите класове той обединява различни комбинации на асани (йога пози) под формата на танц. Този танц прелива от поза в поза позволявайки на ума да се успокои, тялото да започне да отпуска напрежението във всяка една точка и на фините тела да последват потока на енергия, генериран по време на практиките. По време на упражненията се използват осъзнати дихателни техники, които помагат на цялостното осъзнаване на връзката между тяло, дишане и движение. По този начин учениците по йога установяват нов вид комуникация с тялото и ума и така повишават собствената си вибрационна честота. Класове по йога могат да бъдат организирани и онлайн (през Зуум) с продължителност до 60 минути. 

При интерес пишете имейл на Стефан: info@theqjstudio.com